AdMob Hakkında Her Şey!

AdMob, mobil uygulama geliştiricilerinin gelir elde etmesini sağlayan bir reklam hizmetidir. AdMob, mobil uygulamanıza reklam ekleyerek para kazanmanızı sağlar. Yazımızda AdMob hakkında her şey i inceleyelim.

admon 2 1024x400 - AdMob Hakkında Her Şey!

İlk olarak 2006 yılında Omar Hamoui tarafından kurulmuş olan ve Kasım 2009’da Google tarafından 750 milyon USD’lik bir fiyatla satın alınan AdMob, reklam veren ve geliştiricileri buluşturan, Android dünyasının en çok tercih edilen gelir elde etme modellerinden birisi. AdMob, uygulamaların indirilme rakamlarına göre ücretlendirme yapmak yerine, reklamlara tıklanma oranlarına bağlı olarak gelir sunuyor. Kullanıcıların ilgi duydukları kategorilere göre reklam göstermesi sayesinde, uygulamanızın popülerliğine göre yüksek kazanç elde edebiliyorsunuz.

Nasıl Başvurabilirim?

Mevcut AdSense hesabı olan geliştiriciler, bu hesabı mobil uygulamalar için AdMob ile senkronize edip, hemen kullanmaya başlayabilir.

admob - AdMob Hakkında Her Şey!

AdMob sadece gelir sunmakla kalmayıp, kullanıcı kitlenizi de öğrenmenize yardımcı oluyor. AdMob’un gelişmiş raporlama sistemi sayesinde, tıklamaları hangi ülkeden, hangi yaş aralığından, ne tür cihaz kullanan kişilerden alıyorsunuz, yaptığınız bir güncellemeden sonra kaç kişi uygulamanızı takip etmeye başladı vb. pek çok önemli bilgiyi ayrıntılı bir şekilde görebiliyorsunuz.

Dilerseniz Google Analytics hizmetini de AdMob içinde kullanabilirsiniz. Bu sayede de aynı şekilde uygulamanızı kullanan kitle hakkında ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında yeni planlamalar yaparak, daha fazla kullanıcıya erişmeniz mümkün.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Google, reklam politikalarında çok hassas bir şirkettir. Her hangi bir kural ihlalinde gözünüzün yaşına bakmadan sizleri banlayabilir ve banlanan hesaplar asla geri açılmaz. Hesaplarınız geri açılmamakla beraber tekrar yeni hesaplar açmanızın da önüne geçilir.

Kendi reklamlarınıza tıklamanız veya arkadaşlarınıza tıklatmanız direkt olarak banlanmanıza sebep olur. Özellikle bireysel kullanıcıların banlanma durumunda yapabileceği hiçbir şey bulunmuyor.Eğer AdMob kullanacak iseniz Google’ın politikalarını çok iyi bir şekilde okumanız ve anlamanız gerekiyor.

qjdrrwblx4o8ed5z bddivmyz0p2v3nsoy qzg0sv50bj3bq mgrjipqutyrrushexolwqs2048 WfyKUN8 - AdMob Hakkında Her Şey!
Ne Kadar Kazanırım?

AdMob, görüntüleme ve tıklama başı para kazanmanızı sağlayan bir servistir. 1000 gösterim başına yaklaşık 1 – 15 $ arası kazanabilirsiniz. Tıklama olaylarında ise bu fiyat çok daha artarak tıklama başına 0,10 $ veya daha fazlasını kazanmanızı sağlayabilir.

Kazanılan tahmini paralar her ayın 1’inde bakiyenize yansır ve ödeme eşiği olan 200 Tl’yi geçmeniz durumunda ayın 21-26 sı arasında belirtiğiniz ödeme yöntemi ile hesabınıza yatırılır.

AdMob hakkında her şey yazımızda özellikle daha önce banlanmayı tecrübe etmiş birisi olarak belirtmek isterim ki Google politikalar konusunda çok hassastır. Asla yanıltmaya çalışmamanızı ve politika ihlali olabilecek durumlara önlemler alarak kendinizi garantiye almanızı tavsiye ederim.

Selman Çalışkan

Web sitesinde içerik oluşturmanın yanı sıra mobil oyun yapımıyla ilgilenen genç bir yazılımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir