Apple Bilgisayarlarında Kullanılacak İşlemci Apple Silicon Tanıtıldı

Apple, WWDC 2020 etkinliğinde yaptığı açıklamada yeni Mac’lerinde Intel işlemci yerine kendi işlemcilerini kullanacağını açıkladı. Apple Silicon tanıtıldı. İşte bilinenler.

rendered2x 1591717557 1024x557 - Apple Bilgisayarlarında Kullanılacak İşlemci Apple Silicon Tanıtıldı

Apple tarafından yapılan açıklamada yeni Mac’lerde Apple Silicon işlemcilerin olacağı bilgisi paylaşıldı. Geçişin iki yıl içerisinde tamamlanacağı duyuruldu. Apple, önümüzdeki yıllarda Intel tabanlı Mac’ler için yeni macOS sürümlerini desteklemeye ve yayınlamaya devam edecek.

Geliştiriciler artık Mac’teki Apple Silicon‘un gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için uygulamalarını güncellemeye başlayabilirler. Bu geçiş ayrıca tüm Apple ürünlerinde ortak bir mimari oluşturarak geliştiricilerin uygulamalarını tüm ekosistem için yazmalarını ve optimize etmelerini çok daha kolay hale getirecek.

Apple Silicon Tanıtıldı

Şirketin kendi işlemcilerine geçiş yapıyor olması şimdiye kadarki en büyük yenilik olarak ifade edilmekte. Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

“Bugün, Apple Silicon’a geçişimizi duyuruyoruz ve bunu Mac için tarihi bir günde yapıyoruz. Apple Silicon, güçlü özellikleri ve sektör lideri performansıyla Mac’i her zamankinden daha güçlü ve daha yetenekli hale getirecek. Mac’in geleceği konusunda hiç bu kadar heyecanlı olmamıştım.”

MacOS Big Sur’da Apple, Apple Silicon’a geçişi sorunsuz ve kesintisiz hale getirmek için bir dizi teknolojiler de sunacak. Apple Developer Program üyeleri, Universal App Quick Start Programına başvurarak uygulamalarını bugün Apple Silicon’a taşımaya başlayabilir.

Selman Çalışkan

Web sitesinde içerik oluşturmanın yanı sıra mobil oyun yapımıyla ilgilenen genç bir yazılımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir