Haftanın Oyun Önerisi: Apex Legend

Battle Royale başlangıcının oyun dünyasında büyük bir fark yarattığını hepimiz biliyoruz. İlk yükselişini PUBG ile yapan Battle Royale bir çok örnekle karşımıza çıktı.

PUBG’nin zirvede olduğu dönem tek rakibi Fortnite olabilmişti. Daha sonra Call of Duty: Black Ops 4 ile bu furyaya katılmış ve adını duyurmuştu. Son olarak ise Battle Royale’in yavaş yavaş ilgisini kaybettiği dönemde EA öyle bir oyun çıkardıki tüm gözleri üzerine çekmeyi başardı: Apex Legend

Haftanın Oyun Önerisi

Apex Legend, Battle Royale’in ilgisini yitirdiği bu dönemde oyuncuların ilgisini çekmeyi ve kısa zamanda yüksek oyuncu sayılarına ulaşmayı başardı. Oyunun hızlı mekaniği, kısa olan oyun süresi, çeşitli karakterler sunması ve bu sayede aksiyonun dozunu en üst seviyeye çıkarması başarısının ardında yatan en temel maddeler olabilir. Farklı bir dünyada geçen Apex Legend’ in diğer battle royale oyunlardan bir farkı da takım arkadaşınız öldükten sonra geri getirebilmeniz.

Haftanın Oyun Önerisi

Oyunda her biri farklı yeteneklere sahip 8 karakter bulunmakta ve oyuna şuanda sadece 3 kişilik takımlar halinde girebiliyorsunuz. Ancak gelecek güncelemeler ile oyuna solo,duo,squad modları,yeni karakterler ve silahlar geleceği söyleniyor.

Karakter Özellikleri

Bangalore

Bangalore, oyunda asker sınıfında bulunan bir karakter.Agresif oynamayı seviyorsanız bu karakteri alabilirsiniz.

Karakterin passive becerisi Double Time. Bu beceri,atış altındayken daha hızlı hareket etmesini sağlıyor.Kaçmak zorunda kaldığınız zaman kullanışlı bir özellik.Karakterin tactical becerisi Smoke Launcher ise 3’lü bi sis bombası atmanızı sağlıyor. Ultimate becerisi ise Rolling Thunder ile geniş bir alanda düşmanlarınıza bomba yağdırmanızı ve sağlam hasar vermenizi sağlıyor

Bloodhound

Bloodhound, oyunun en iyi ‘koku alan’ karakteri. Her an düşmanlarını takip etmek isteyen oyuncular için birebir. Bloodhound’un düşman hareketlerini takip edebilen becerileri oyunculara ciddi avantajlar sağlıyor.

Bloodhound’un Passive becerisi Tracker. Adından da anlaşılabileceği gibi Tracker ile düşmanların yakın zamanda bulunduğu yerlerdeki ayak izlerini görebiliyorsunuz. Tactical özelliği Eye of the Allfather ise Bloodhound’un küçük bir alanı tarayarak duvar arkalarında yer alan düşmanları ortaya çıkarmasını sağlıyor.

Gördüğünüz üzere sağlam bir izci olan Bloodhound’un Ultimate becerisi Beast of the Hunt ile de duvarların arkasını eşzamanlı olarak görüp çok hızlı hareket edebilirsiniz.

Caustic

Caustic, Apex Legends’ın ‘zehir’ uzmanı. Zehirli gaz bombalarıyla düşmanlarını tuzağa düşürebilen Caustic, onları hızlıca ya da yavaş yavaş öldürebiliyor. Biraz sinsi oynamak isteyenler Caustic’i düşünebilir.

Karakterin Passive yeteneği olan Nox Vision, oyunculara attıkları Nox isimli gaz bombalarının içinde kalan düşmanları görebilme yetisi kazandırıyor. Nox Gas Trap isimli Tactical beceri de adından da anlaşılacağı üzere düşmanları bir gaz tuzağına düşürüyor. Düşmanlarınızı, önceden yere attığınız gaz bombasına ateş ederek ortaya çıkardığınız zehirli gaza maruz bırakabilirsiniz.

Karakterin Ultimate becerisi Nox Gas Grenade ise Caustic’in attığı Nox bombasının çok geniş bir alanı kapsamasını sağlıyor.

Gibraltar

Gibraltar, tank gibi bir adam. Savunma ağırlıklı oynayıp düşmanların verdiği hasarın çoğunu üzerinde toplayarak takım arkadaşlarını korumak isteyen oyuncular için ideal bir Legend kendisi.

Gibraltar’ın Passive özelliği Gun Shield. Bu özellik, nişan aldığınızda önünüzde küçük bir kalkan alanı yaratarak çatışma esnasında savunmanızın sağlam olmasını sağlıyor. Dome of Protection isimli Tactical becerisi ise Gibraltar’ın oluşturduğu yuvarlak kalkan alanı sayesinde 15 saniyeliğine bütün saldırılardan korunabilmesi demek. Tabii takım arkadaşlarını da koruyabiliyor bu sayede.

Ultimate becerisi Defensive Bombardment da Gibraltar’ın kısa menzilli bir topçu desteği çağırmasını sağlıyor. Bu sayede sıkıştığınız durumlarda bu topçu atışlarıyla kendinize kaçma fırsatı yaratabilirsiniz.

Lifeline

Lifeline, Apex Legends’ın medic sınıfı. Bir medic sınıfından bekleneceği üzere kendisi takım arkadaşlarını iyileştirebiliyor. Savaşın ön saflarında yer almak yerine ekip arkadaşlarının sağlığını düşünen oyuncular için ideal bir Legend.

Lifeline’ın Passive becerisi Combat Medic. Combat Medic ile takım arkadaşlarınızı diğer sınıflara göre çok daha hızlı biçimde hayata döndürebiliyorsunuz. Üstelik bunu yaparken ufak bir kalkan da arkanızı kolluyor. Tactical becerisi D.O.C. Heal Drone ise Lifeline’ın bir ilk yardım drone’u çağırarak bir takım arkadaşının canını yükseltebilmesini sağlıyor.

Lifeline, Ultimate becerisi Care Package ile havadan bir paket indirtebiliyor. Bu paketin içinde her türlü ihtiyacınızı giderecek malzemeler yer alıyor.

Mirage

Mirage, düşmanlarıyla oyun oynamayı sevenlere göre bir Legend.

Mirage’ın Passive becerisi Encore!. Yaralanıp yere düşen Mirage, Encore! sayesinde kendisinin bir kopyasını yaratıp düşmanlarını başka yerlere yönlendirebiliyor. Bu arada orijinal Mirage da 5 saniyeliğine görünmez oluyor. Öte yandan Tactical becerisi Psyche Out, Mirage’ın yine bir kopyasını yaratıyor. Ancak bu sefer kopya Mirage etrafta koşturup onu gören düşmanların kafasını karıştırabiliyor.

Oynaması çok eğlenceli gözüken Mirage’ın Ultimate becerisi Vanishing Act ise birden çok kopya Mirage yaratıp haritanın çeşitli bölgelerine gönderip tam bir cümbüş yaratıyor.

Pathfinder

Pathfinder, hızlı ve yolunu çok rahat bulabilen bir robot. Bir grappling hook kullanan Pathfinder, oynanışa da derinlik katıyor. Ayrıca haritayı tarayarak çemberin nereye doğru küçüleceğini de anlayabiliyor kendisi.

Pathfinder’ın Passive becerisi Insider Knowledge, haritanın çeşitli yerlerindeki vericileri tarayıp çemberin nereye küçüleceğini anlamanızı sağlıyor. Tactical becerisi Grappling Hook ise Pathfinder’ın zor durumlardan hızla uzaklaşabilmesini sağlıyor. Legend, fırlattığı kancayla kendini çok hızlı bir şekilde herhangi bir yapıya doğru çekebiliyor.

Pathfinder’ın Ultimate becerisi Zipline Gun, adından da anlaşılabileceği gibi herhangi iki nokta arasında takım arkadaşlarının da kullanabileceği bir halat çekiyor. Böylece uzak noktalara çok daha hızlı biçimde ulaşılabiliyor.

Wraith

Wraith, oyunun çok hızlı biçimde uçup kaçabilen karakteri diyebiliriz. Çatışmalarda her zaman avantajlı konumda olmak isteyen oyuncular için birebir.

Wraith’in Passive becerisi Voices from the Void, size nişan alan bir düşman olduğunda uyarılmanızı sağlıyor. Tactical becerisi Into the Void de Wraith’in birkaç saniyeliğine görünmez olmasını sağlıyor. Ayrıca bu süre içinde herhangi bir şekilde hasar da almıyor Wraith oyuncuları.

Wraith’in Dimensional Rift isimli Ultimate becerisi ise oyuncuların iki nokta arasında bir portal açmasını sağlıyor. Bu portal zor duruma düşen takımlar için hayati önemde bir çıkış yolu da olabiliyor.

Selman Çalışkan

Web sitesinde içerik oluşturmanın yanı sıra mobil oyun yapımıyla ilgilenen genç bir yazılımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir