Mobil Oyun Gelirleri Ne Kadar?

Mobil oyun pazarının oldukça yükselmesinden sonra kullanıcılar bu alandan “Mobil Oyun Gelirleri Ne Kadar?”, “Mobil oyundan ne kadar para kazanırım?” gibi sorulara cevap aramaya başladı. Bende sizlere mobil oyun gelirleri yazımda gerek tecrübelerim gerek araştırmalarım sonucu elde ettiğim bilgileri aktarmaya çalışacağım.

cpc vs ppc resized 3 1 1024x376 - Mobil Oyun Gelirleri Ne Kadar?

Kazanç Modelleri

Öncelikle mobil oyun veya uygulamanın gelir modellerini anlamamız gerekiyor. Ana kazanç modelleri reklam ve oyun içi satış diyebiliriz. Bağışları, yatırımları ve sponsorluklar vs. kazançlarına bu yazımızda yer vermeyeceğiz.

Reklam

Reklamlar mobil oyun ve uygulamalar için en önemli gelir kaynaklarından biridir. Reklam gelirleri için herhangi bir sabit sayı vermemiz mümkün değil. Kazançlar birçok etkene göre değişiklikler gösterir. Bu etkenlerden ilki tabi ki kullandığımız reklam ağı. Reklam ağı oyunumuzda veya uygulamamızda gösterilecek reklamın hangi ağdan geleceğini belirler, bu alanda en çok tercih edilen ağlar Google’ın Admob servisi Unity’nin Unity Ads servisini ve Facebook’un kendi reklam ağını örnek verebiliriz.

mobil reklamlar 1024x576 - Mobil Oyun Gelirleri Ne Kadar?

Admob kazançları ve Admob hakkında daha fazla bilgi almak için daha önceden yazdığım yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

Unity ve Unity Ads ile ilgilide yine daha önce yazdığım yazıyı inceleyebilirsiniz.

Reklamlar, reklam modellerine göre para kazandırır. Bu modeller genel olarak resimli(banner), video, ve ödüllü reklamlar olur. En az kazandıranın resimli reklam olduğunu söylemek yanlış olmaz ancak kullanıcıları en az rahatsız edecek reklam da resimli reklamlardır. Video reklamların izlenme sürelerine göre gelir miktarları değişebilir. Kullanıcılar ne kadar uzun izlerse gelir o oranda artış gösterecektir. Ödüllü reklamlar ise kullanıcıların oyun içinde bir şeyler kazanmak için isteğe bağlı olarak tıkladıkları ve sonuna kadar izlemek zorunda oldukları için en fazla kazanç sağlayan reklam modelidir diyebiliriz.

Tabi bunlar dışında da birçok etken yine karşımıza çıkıyor. Örneğin kullanıcının gördüğü reklama tıklaması gelirinizi yüksek oranda artıracaktır. Bunun yanında gördüğünüz reklamın reklam verenininde gelirde payı vardır. Düşük bir bütçe ile reklam verenin reklamları az sayıda çıkar ve kazançları da düşük olur, yüksek bütçeli reklam verenlerin reklamları ise daha sık çıkar ve kazancı artırır.

Reklamlar eCPM dediğimiz bir değere bağlı olarak bir gelir sağlar. Bu da 1000 gösterim başı gelir olarak adlandırılır. Örneğin 5 TL eCPM’ye sahip bir reklam ağı her 1000 gösterim için size 5 TL kazandırır. Reklam tıklamaları ise geliri doğrudan artırır. Reklam gelirleri hakkında daha fazla bilgi Admob ve Unity Ads yazılarımızda mevcut.

Reklam kazancı konusunda kendi tecrübemi aktaracak olursam, şu anda yayında olan bir oyunumda Unity Ads kullanıyorum ve ortalama 2 dolarlık bir eCpm’ye sahip. Yani her 1000 reklam görüntülemesi için 2 dolarlık bir gelir sağlıyor. Mobil oyunlarımı indirerek bana destek olmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak oyunlarımı indirebilirsiniz.

InAppPurchases Blog Artboard 1 1024x480 - Mobil Oyun Gelirleri Ne Kadar?

Oyun İçi Satış

Özellikle yüksek kullanıcı sayısına oyun ve uygulamaların en çok para kazandığı gelir modeli oyun içi satıştır. Kullanıcılara çeşitli oyun içi eşyalar, paralar veya uygulamalarda daha fazla özelliğe erişmenizi sağlayan özellikler satarak yüksek gelirler elde edilebiliyor. Burada gelir miktarı tamamen sizin seçtiğiniz rakamlardan oluşur, ancak bu rakamların düzgün bir araştırma ile belirlenmesi önemli, şayet kullanıcılar yüksek fiyatlara fazla yaklaşmayabilir ve satın almayabilir.

Oyun içi satışta sıkça kullanılan bir yöntem de kullanıcılara oynadıkları oyun veya kullandıkları uygulamadaki reklamları kaldırmasını sağlayan bir paket satmak. Bununla beraber kullanıcı bir kere para ödeyerek tüm reklamları kaldırabilir ve size uzun bir sürede kazandıracağı parayı daha kısa bir sürede kazandırabilir.

Mobil Oyun Gelirleri ile alakalı aklınızdaki soruları sosyal medya hesaplarımdan veya sitemizde bulunan iletişim sayfasından sorabilir, sizlerde tecrübelerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.

Selman Çalışkan

Web sitesinde içerik oluşturmanın yanı sıra mobil oyun yapımıyla ilgilenen genç bir yazılımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir