İçeriğe geç

Mobil Oyun Geliştirmeye Nasıl Başlayabilirim?

Last updated on 5 Haziran 2020

Herkese merhabalar, bu yazımızda mobil oyun geliştirmeye ilgi duyan ancak nereden ve nasıl başlayacağını bilemeyen arkadaşlarımız için rehber olabilecek konulardan bahsedeceğim. Mobil oyun geliştirmeye nasıl başlayabilirim? sorusuna cevap arayacağız.

İlk olarak yapılması gereken bu işi gerçekten yapmak isteyip istemediğinize karar vermek olmalı, zira bu işi hobi olarak görüyor iseniz çok başarılı olma ihtimaliniz biraz az. Kararlı olmalı ve vaktinizin çoğunu bu iş için harcamalısınız.

mobile game development - Mobil Oyun Geliştirmeye Nasıl Başlayabilirim?

Bu aşamayı geçtikten sonra başlamadan önce bilmeniz gereken bazı unsurlar var. Bu işi tek başınıza mı yapacaksınız? Yoksa bir ekibe mi dahil olacaksınız? Bir oyunu tek başınıza geliştirebilirsiniz. Evet biraz zor olur ancak kararlı bir şekilde ilerlerseniz başarabilirsiniz. Tek başınıza geliştireceğiniz bir oyunda bütün iş yükü sizin olacağı için her konuda bilginiz olması gerekir. Oyunun kodlama kısmı için yazılım bilgisine, tasarım kısmı için çizim, modelleme, animasyon gibi bilgilere ihtiyaç duyarsınız. Tabi bununla da bitmiyor, oyunun level dizaynı, sesleri, efektleri gibi birçok işide kendiniz yapabilmelisiniz.

Bunun için kendinize başlangıç olarak kolay oyunlar seçmelisiniz. Herkesin bu işe başladığında hedefleri büyük çaplı, güzel grafiklere sahip bir oyun yapmak olabilir. Bu kötü bişi değildir tabiki, ancak hedefleriniz büyük olsada işe en kolaydan başlamanız öğrenmeniz açısından çok daha iyi olacaktır. Hatta oyun yapımına kendi özgün fikrinizle değil piyasada olan bir oyunun benzerini yapmayla başlamanız en iyisi olur. Bu şekilde daha fazla kaynağa ulaşabilir öğrenme aşamanızı en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bir ekibe dahil olmak istiyorsanız da o ekipde alacağınız görevin gereksinimlerini öğrenmek daha kolay olacaktır. Örneğin sadece tasarım kısmında yer alacağınız bir oyunda herhangi bir yazılım bilgisine ihtiyaç duymazsınız.

Kararınızı verdiniz, bir oyun geliştirmeye başlayacaksınız, ama nerden başlayacaksınız?

Öncelikle ihtiyaç duyacağınız gereksinimleri öğrenmeniz gerekiyor. Yazılım, tasarım, ses, animasyon gibi konularda bir çok videolu veya yazılı kaynak bulabilirsiniz. Günümüzde Türkçe kaynaklarında bol olması işinizi kolaylaştıracaktır. Ben bu konuda Udemy’yi tavsiye edebilirim. Bende ilk olarak Udemy üzerinden Unity ve C# kursları alarak başladım, daha sonra bu kursları çeşitli Youtube videoları ile destekledim. Öncelikle kurslarda gördüklerimi tekrarlayarak ve uygulayarak başladım. Daha sonra bu öğrendiklerimi kendi fikrim üzerinde uygulamaya başladım. Zamanla daha fazla öğrendikçe kendi geliştirdiğim oyunları güncelledim. Şu anda bir arkadaşım ile beraber oyun geliştirmeye devam ediyorum. Oyunlarımı buradan indirerek bana destek olabilirsiniz.

buy online business 1030x618 1 1024x614 - Mobil Oyun Geliştirmeye Nasıl Başlayabilirim?

Para Kazanma

Bu işe başlarken ilk hedeflelrimizden birisi tabiki para kazanmak olacaktır. Ancak bu konuda sabırlı olmamız gerekiyor. Yaptığınız bir oyun size başlangıçta çok kazandırmayabilir. Ancak pes etmeden uygulamanızı geliştirmeye devam etmelisiniz.

Bir oyunu yapıp markete koymakla aslında iş bitmiyor. İşin birde pazarlama tarafı var. Hiç bir oyun kolay kolay kendiliğinden popüler olmaz. Oyununuzun indirme sayılarını artırmak için 2 yöntemden bahsedeğim. 1. yöntem organik kullanıcı dediğimiz oyununuzu markette arayarak bulan kullanıcı. Bu kullanıcıları artırmak için oyununuzun mağaza sayfasını olabildiğince güzel hazırlamanız gerekir, görsellerini ve açıklama kısmını özenle haırlamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken pek çok unsur vardır. Bununla ilgili daha fazla için Google Play Store Optimizasyonu (ASO) İçin 12 Etkili Yöntem adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. yöntem ise ortaya bir sermaye koyarak oyununuza yapacağınız reklamlardır. Uygulama mağazalarında milyonlarca uygulama ve oyun bulunduğunu göz önüne alırsak bu yöntemin daha etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Google Ads bu konuda gerçekten büyük ve yararlı bir araç olacaktır. Buna ek olarak sosyal medya hesaplarınızdan paylaşımlar yapabilir veya yüksek takipçili sayfalara para ile reklamınızı yaptırabilirsiniz. Google Ads’nin güzel yanlarından birisi bütçenizi kendiniz ayarlıyor olmanızdır. Günlük 1 TL’yede reklam yapabilirsiniz çok daha fazlasınada. Tabi karşılığınıda ona göre alırsınız.

how to earn money without website 1024x538 - Mobil Oyun Geliştirmeye Nasıl Başlayabilirim?

Oyunlardan para kazanma ile alakalı daha fazla bilgiye sitemizde yer alan yazılardan ulaşabilirsiniz.

Mobil Oyun Gelirleri Ne Kadar?

AdMob Hakkında Her Şey!

Unity Ads Hakkında Her Şey!

Mobil Oyun Geliştirmeye Nasıl Başlayabilirim? ile alakalı aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum kısmından, sosyal medya hesaplarımdan veya mail yoluyla iletebilirsiniz.

Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir