Mobil Oyun Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler -2-

Mobil oyun geliştirmeye yeni başlayanlara tavsiyeler yazımın 2. kısmı ile karşınızdayım. Bir önceki yazıda nereden başlamalıyım? proje seçimi, para kazanma gibi konulardan bahsetmiştim. Bu sefer yapacağımız oyuna nasıl karar vermeliyiz? sorusuna yanıt olacak bir yazı olacak.

4 Things to Know Before you Start Indie Mobile Game Development - Mobil Oyun Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler -2-

Kategori Seçimi

Bu işe başladığınızda aklınızda özgün bir fikir olabilir ya da büyük bir oyun yapmak isteyebilirsiniz. Ancak yeni başlayan arkadaşlara bunları tavsiye etmem. Bir önceki yazımda söylediğim gibi daha önce yapılmış tür bir oyun yaparak başlamak sizin için iyi olacak ve işi öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. 1 – 2 yapılmış oyundan örnek alarak başladınız ve kendinizi geliştirdiniz diyelim şimdi tabiki para kazandıracak işler yapmak isteyeceksinizdir. Burada işi biraz daha ciddiye almanız gerekir. Kafanızda ki özgün oyunu yapmak hala riskli olabilir çünkü oyunu pazarlama sırasında sıkıntı çekebilirsiniz. Benim tavsiyem öncelikle oyunu yapacağınız kategoriyi iyi belirlemeniz olacaktır. Büyük veya fazla rakibinizin olduğu kategorilerde yüksek sıralara gelmek hiçte kolay değildir, sonuçta bu yapımlar büyük bütçeler sonucunda ortaya çıkıyor. İlk önce daha az rakibin bulunduğu bir kategori belirleyebilirsiniz. Daha sonra bu kategoride bulunan oyunları inceleyerek ve mağaza yorumlarını okuyarak bazı sorulara cevap aramalısınız. Hangi oyunlar daha çok oynanıyor? Oynanan oyunları öne çıkaran özellikleri neler? Bu oyunlarda eksik olan özellikler neler? gibi sorulara cevap arayarak fikrinizi geliştirebilirsiniz.

Özellikle rakiplerinizde eksik olan özellikleri analiz etmeniz bence çok önemli. Örneğin rakibinizin oyunu çok güzel grafiklere sahip olabilir, ancak oyunda sürdürebilirlik, mekanik, oyun içi alışveriş gibi konularda geri olabilir. Sizde bu özelliklerin tümünü kullanacağınız bir oyun tasarlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken konu bir oyunu iyi yapan tek bir şey yoktur. Örneğin bir oyun çok iyi grafiklere sahip olmayabilir, ancak mekaniği, hikayesi, eğlencesi çok iyi olabilir buda kullanıcıyı elinizde tutmanızı sağlar.

mobile games - Mobil Oyun Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler -2-

Bir Oyunda Neler Bulunmalıdır?

Mobil oyunların çoğunda bulunan belli başlı kalıplar vardır. Bu kalıplar oyunun oynanabilirliğini ve sürekliliğini artırır. Bu özelliklere örnek olarak; Oyun içi para, mağaza, lider tablosu, seviye ve lig sistemi, kullanıcı ödülleri, başarımlar vs. diyebiliriz. Bu özelliklerin beraber ve sekronize bir şekilde bulunduğu oyunlar başarılı olma potansiyeline sahip olur ve para kazanmanızı da sağlayabilir. Oyununuzun indirme sayısından daha önemli olan şey indiren kişinin ne kadar oynadığıdır. Oyununuzu indirip hemen silen kullanıcılar para kazandırmayabilir. Bu yüzden oyunun sürdürebilirliği çok önemlidir. Bu özellikler bunu sağlar.

Mobil Oyun Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler yazımın 3. kısmını görmek ve hangi konuları yazmamı istediğinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

Selman Çalışkan

Web sitesinde içerik oluşturmanın yanı sıra mobil oyun yapımıyla ilgilenen genç bir yazılımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir