Mobil Oyun Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler -1-

Mobil oyun pazarı dünyada ve ülkemizde oldukça gelişmiş ve hızla gelişmeye devam eden bir pazar halinde. Durum böyle olunca özellikle genç arkadaşlarımızın bu sektöre bakış açısının değiştiğini ve oyun geliştirmeye başlamak isteyenlerin sayısının oldukça artığını görüyoruz. Mobil oyun geliştirmeye yeni başlayanlara tavsiyeler yazımda kendi tecrübelerimi ve araştırmalarımı sizlere aktarmaya çalışacağım.

Image 1 7 - Mobil Oyun Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler -1-

Nereden Başlamalıyım?

Öncelikle oyun geliştirmenin ne demek olduğunu bilmemiz gerekir. Oyun geliştirme diyince herkesin aklına öncelikle kod yazmak gelebilir. Ancak sadece bundan ibaret değildir. Küçük bir mobil oyunda dahi çeşitli çalışma alanları vardır. En basitinden bir mobil oyun tasarım, kod, ses ve animasyonlardan oluşabilir. Tasarım dediğimiz ise hem oyunda kullanacağımız öğelerin, karakterelrin vs. tasarımı hem de kullanıcı arayüzü dediğimiz UI tasarımı (menüler, butonlar vs.). Yeni başlayan bir kişi ilk olarak tek başına öğrenmeye ve oyunu geliştirmeye çalışır bu yüzden bunların tümünü az da olsa bilmelidir. Ancak tek bir alanda tecrübe sahibi olup bir ekibe katılmakta faydalı olabilir. Şayet hiç bir yazılım bilgisi olmadan sadece ses, animasyon veya tasarım öğrenerek de bir oyun geliştirme ekibinin parçası olunabilir. Buradan Mobil Oyun Geliştirmeye Nasıl Başlayabilirim? adlı yazımı inceleyerek bu konuda daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Online Kurslar

Nereden başlayacağınıza ve ne konuda ilerleyeceğinize karar verdiniz ancak henüz bir bilgi birikiminiz yok. Burada internet üzerinden kolayca bulabileceğiniz online kurslar ve youtube videoları devreye giriyor. Udemy platformundan aradığınız konu hakkında ücretsiz veya ücretli kurslar bulabilirsiniz. Bu kurslar genel ileri seviyeye geçtiğiniz zaman işinize yaramayacaktır ama başlangıç için çok faydalı olabiliyor. Bunun dışında karşınıza çıkan ancak kurslarda bulamadığınız hatalar veya çeşitli bilgiler için Youtube’u kullanabilirsiniz. Daha teknik konularda karşılaştığınız hatalar için ise Türkçe kaynak bulmak zor olabilir, bunlar içinde Udemy hocalarınıza danışabilir veya internette ingilizce arama yaparak yabancı forum sitelerinde cevap bulabilirsiniz.

Proje Seçimi

Mobil oyun yapmaya başladığınız ilk zamanlar aklınızda çok güzel ve özgün fikirler olabilir. Ancak bu fikirlerinizin biraz beklemesi gerekecek. İlk başlarda orta veya büyük çaplı projeler sizin zararınıza olabilir ve çok fazla vaktinizi alabilir. Öncelikle küçük ve hatta daha önce yapılmış oyunların taklitini yapmak çok daha iyi bir başlangıç olacaktır. Kendimden örnek vermem gerekirse bu işe ilk başladığım zaman popüler olan Doodle Jump oyununun bir benzerini yaparak başladım. Çok basit bir şekilde oyunun sadece mekaniğini ve kodunu yazmayı öğrendim. Daha sonra Illustrator ve Photoshop başladıkça kendi öğelerimi çizdim ve oyuna ekledim. En sonunda ana mantık olarak aynı fakat görünüşte farklı bir oyun yaptım. Sonsuz Uçurum adlı oyunumu buradan inceleyebilirsiniz. Daha sonra ise daha iyi ve özgün projelere başlayabilirsiniz hatta ekibinizi geliştirebilir yanınıza arkadaş bulabilirsiniz.

working725x435 - Mobil Oyun Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler -1-

Para Kazanma

Oyununuzu tamamladınız ama nasıl para kazanacağınızı bilmiyorsunuz. Burada öncelikle karşınıza 3 seçenek çıkar. Oyunu ücretli yayınlama, oyunda eklenen reklamlar ve oyun içi satış. Bu işe yeni başladığınız için öncelikle oyuna reklam ekleyerek gelir elde etmenizi tavsiye ederim zira düşük bütçeli projelerde oyun içi satış pek kolay olmuyor ki bu konularda kendinizi geliştirdikçe fikirlerinizde gelişecektir. Oyundan para kazanma ile alakalı daha fazla bilgi için buradan Mobil Oyun Gelirleri Ne Kadar? adlı yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

Mobil Oyun Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler yazımız burada sonlanıyor bu konuda ve sitemde bulunan tüm konularla alakalı sorularınızı yorum kısmından ve sosyal medya aracılığı ile bana sorabilirsiniz. Son olarak bir tavsiye de bulunmak isterim bu sektör dışardan kolay görünebilir ancak girdiğiniz zaman zor olduğunu göreceksiniz ama asla pes etmeyin bir gün emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.

Selman Çalışkan

Web sitesinde içerik oluşturmanın yanı sıra mobil oyun yapımıyla ilgilenen genç bir yazılımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir