Unity Nedir? Unity Hakkında Her Şey

Unity, bir çok platform için (android, ios, pc…vs.) ister 2D ister 3D oyunlar yapabileceğiniz bir oyun motorudur. Unity hakkında her şey yazımızda oyun yapımı ile ilgilenen arkadaşlarımız için bilgiler vermeye çalışacağız.

kapak 1 1024x538 - Unity Nedir? Unity Hakkında Her Şey

Unity Nedir? Nasıl Kurulur?

Unity oyun yapımında kullanılan ve bir çok platforma oyun yapmanıza olanak sağlayan bir oyun motorudur. 2D ve 3D oyunlar yapabileceğiniz unity motorunu isterseniz ücretsiz sürümünü isterseniz de daha fazla olanak sağlayan ücretli pro sürümü kullanabilirsiniz. Unity programını kurmak için Unity’nin kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Programı kurma aşamasında kodlama için kullanabileceğiniz Visual Studio programını da kurabilirsiniz.

Kimler Kullanabilir?

Herkesin kullanabileceği Unity, özellikle yeni başlayanlar için sıkça tavsiye edilir. Gerek alternatiflerine nazaran daha kolay arayüzü ve kullanımı gerekse de Türkçe kaynak bulabilme konusunda daha kolay olması tavsiye edilme sebeplerinden bazıları. Youtube platformunda birçok ücretsiz video ve kurslara ulaşabilirsiniz. Ek olarak daha profesyonel kurslar için Udemy platformunu ziyaret edebilirsiniz. Uygun fiyatlara erişebileceğiniz kurslar temelini atmanızda oldukça işinize yarayabilir.

unity 2019 1 yenilikler 3dmadmax 1 - Unity Nedir? Unity Hakkında Her Şey

Asset Store

Unity’nin kendi içinde barındırdığı Asset Store ile yapacağınız oyun için çeşitli tasarımsal ögelere(çevre elementleri, arayüz tasarımları, 2D ve 3D karakterler…vb) erişebilirsiniz. Diğer kullanıcıların hazırladığı bu assetler ücretli ve ya ücretsiz olarak bulunabiliyor. Ek olarak kendi yaptığınız ögeleri de buradan diğer kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.

Servisler

Unity içerisinde bir çok servis barındırır. Reklam eklemenizi sağlayan servisi, oyununuzla ilgili her şeyi inceleyebileceğiniz analitik servisi başta olmak üzere gerekli çoğu servis mevcuttur. Birde fazla kişi ile yapacağınız oyunlarda kullanabileceğiniz cloud ve collab servisi de oldukça kullanışlıdır. Cloud servisi kendi bilgisayarınızda bulunan projeyi internet üstünden paylaşmanızı sağlar. Collab servisi ise aynı projede çalışan bir takımın yaptığı değişiklikler yine cloud sisteminden güncelleyerek diğer kullanıcıların erişmesini sağlar.

Özellikle mobil oyun yapımında sıkça kullanılan Unity ile alakalı diğer sorularını yorum kısmında ve ya sitemizde bulabileceğiniz e-posta ve sosyal medya hesaplarından sorabilirsiniz.

Daha fazla kaynak için diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Unity Ads Hakkında Her Şey!

AdMob Hakkında Her Şey!

Mobil Oyuna Unity Ads Ekleme

Ayrıca mobil oyunlarımız indirerek bizlere destek olabilirsiniz…

Selman Çalışkan

Web sitesinde içerik oluşturmanın yanı sıra mobil oyun yapımıyla ilgilenen genç bir yazılımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir