Yılın İlk Yarısında Mobil Oyun Gelirleri 30 Milyar Dolara Dayandı

Analiz firması Sensor Tower’ın derlediği bilgilere göre 2019’un yalnızca ilk yarısında mobil oyunların elde ettiği gelir 29.6 milyar dolar oldu.

Mobil Oyun Gelirleri

iOS’ta mobil oyunlara harcanan para geçen senenin ilk yarısına göre %11.3 artış kaydederek 17.6 milyar dolara çıkarken, Google Play tarafında bu artış %16.8 şeklinde gerçekleşerek 12 milyar dolara yükseldi. Aslında iOS tarafında daha yüksek gelir artışı bekleniyormuş ancak Çin’de iOS uygulamalarına harcanan paranın azalmış olması ve ülkede bir süre yeni mobil oyunlara onay verilmemesinin devam eden etkileri yüzünden beklenenin altında bir artış gerçekleşmiş.

Elbette bu gelirde listenin tepesinde hep ‘oynaması ücretsiz’ oyunları görüyoruz. Tencent’in Honor of Kings oyunu resmen rakipsiz olarak tüm dünyanın en çok gelir getiren mobil oyunu olmaya devam ediyor. Honor of Kings’in 728 milyon dolarlık geliri içerisinde Çin’de faaliyet gösteren üçüncü parti Android mağazalar da yok üstelik.

2019’un ilk yarısının en çok gelir elde eden beş mobil oyunu şu şekilde:

  1. Honor of Kings (728 milyon $)
  2. Fate/Grand Order (628 milyon $)
  3. Monster Strike (566 milyon $)
  4. Candy Crush Saga (miktar belirtilmemiş)
  5. PUBG Mobile (141 milyon $ +)

Sensor Tower, PUBG Mobile’ın ani gelir artışıyla ilk beşe girmesinin en büyük sebebinin Çin pazarına özel olarak geliştirilen PUBG Mobile varyantı Game For Peace olduğunu söylüyor. Oyunun elde ettiği 141 milyon dolarlık gelir, sadece iOS kaynaklı.

Selman Çalışkan

Web sitesinde içerik oluşturmanın yanı sıra mobil oyun yapımıyla ilgilenen genç bir yazılımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir